HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Pátek 11.07.2025
 

REGION ŠUMAVA
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Historie a činnost KPHS

Zájem o historii byl u obyvatel našeho kraje vždy velký. Zvláště zesílil po druhé světové válce, kdy se lidé snažili naleznout kořeny společnosti - svoji minulost.
Podobně tomu bylo i ve Slavičíně, kde v souvislosti s oslavami "700 let Slavičína" v roce 1956 vznikl Výbor historických oslav, který pomáhal oslavy organizovat a uspořádal výstavu, jejíž exponáty se staly základem sbírkového fondu muzea ve Slavičíně. Členové výboru iniciovali vydání knihy Dějiny Slavičína. Autory byli profesionální historici Vojtěch Cekota a Ladislav Hosák. Členy výboru byli většinou nadšenci, kteří s obdivuhodným úsilím shromáždili řadu informací a údajů z historie našeho regionu. Neměli možnost studovat na středních školách nebo univerzitách, přesto jejich znalosti českých dějin dosáhly vysoké úrovně. Za všechny je třeba vzpomenout pana Viktora Švihálka (1911-1987), původně listonoš, zvládl čtení středověkých latinských a německých textů. Zejména se zabýval archeologickým průzkumem. Velmi aktivním členem byl i Josef Studenka (1904-2000), původně také listonoš, shromáždil řadu písemných i fotografických materiálů ze života lidí na vesnici a během 2. světové války. Zajímal se i o archeologii.
V roce 1956 byl založen Vlastivědný kroužek a většina členů přípravného Výboru historických oslav se stala členy tohoto kroužku. Pod názvem Klub přátel historie Slavičínska pracuje původní Vlastivědný kroužek od roku od r. 1991. Hlavní náplní činnosti klubu je sběr informací a exponátů do muzea, vlastivědné přednášky a zájezdy, výstavy v muzeu nebo na radnici. Velmi důležitou je ediční činnost. Jejím širším záměrem je postupné vydávání regionálních dějin v řadě nazvané Kapitoly z historie Slavičínska.
Práci klubu se dostalo ocenění v rámci okresu Zlín i mimo něj. Jedná se například o citaci z knihy Zlínsko (vydaná v roce 1995). Mimořádně aktivním členem klubu je pan Bohumil Diatel z Rudimova. Zajímá se především o archeologický průzkum okolí Rudimova. Posledním jeho velkým nálezem je měděná sekyrka z doby bronzové.

Klub přátel historie Slavičínska se může pochlubit 44letou činností bez přerušení. Členové jsou přesvědčeni, že činnost klubu bude zachována i ve 21. století.
Zveřejněno 07.03.2005 v 15:59 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR