HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Čtvrtek 16.08.2018
 

REGION ŠUMAVA
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Katalog KUDY Z NUDY
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality

Libín-S Prachatice byl na dožínkách ve Vitějovicích

Libín-S Prachatice, z.s., vystoupil 26. srpna 2017 při DOŽÍNKÁCH VE VITĚJOVICÍCH

Na plácku pod vitějovickým kostelem Sv. Markéty a pod obecní pecí bylo už po poledni hodně rušno. V noci a ráno se peklo - chleba omoučený i neomoučený, vynikající koláčky s povidly, s tvarohem, s povidly, celkem alespoň pět druhů, už na pohled nádherné, v obecní peci se pekly i kuřecí stehna. V hasičském stanu bylo na čepu pivo, nabízely se i limonády a káva, ba i rychlokvašky.
Před jednou odpoledne se skupina dívek a žen v nových vitějovických krojích se připravovala v sále obecního úřadu na dožínkový průvod. A řeknu Vám, tam to ale vonělo - chlebem a koláči. Byl přichystán dožínkový věnec, ošatky s chlebem.
Bylo pět minut po jedné, když spustila Netolička v čele průvodu, za muzikanty děvčata s dožínkovým věncem a s ošatkami s nakrájeným chlebem, pak krojovaný dorost (děvčátka), potom krojované ženy a úplně na závěr tanečnice z folklorního souboru Libín S, mezi nimi bylo možné zahlédnout jediného mužského, s výjimkou kapely, v průvodu - tím byl harmonikář Honza. Že by ve Vitějicích neměli žádné chlapy?
Průvod obešel kostel, prošel kolem hospody a pod obecní pecí čekal hospodář. Tak přece jen je jeden chlap ve Vitějicích! Věnec byl předán. Zahlédl jsem jakési štamprdličky, ale nevím to s jistotou, co ale vím jistě, že pak šel pan hospodář z náručí do náručí vitějických ženských při tanci v kole.
Po tanci, ženské nanosily k peci svoje výrobky, které byly v uplynulých hodinách upečeny ve vitějické obecní peci, ve chvilce byla dlouhá fronta zájemců o chléb, o koláčky.

Po druhé hodině přišla řada v programu na vystoupení folklorního souboru Libín-S Prachatice. Vítali sice hosty z Prachatic, ale Honza i jeho Vlaďka, Líba, Vašek - Honzův a Libin švagr jsou vitějičtí, nebo mají z Vitějic partnera.
Libín-S se představil stejně jako na většině vystoupení úvodním tancem Bavorov.
Poté přišel na řadu dívčí tanec Čížeček.
Následující tanec plný humoru nebylo třeba uvádět, stejně jako diváci v jiných českých obcích, ale i v Rakousku, Německu, Maďarsku, Itálii, Lotyšsku, na Slovensku, ve Španělsku, Katalánsku, na Kanárských ostrovech, ba dokonce i v Americe, rychle pochopili, že vlastně jde o dění na selském dvoře - o tanec Slepice.
Martin - to je tanec, který má svůj původ v masopustních tancích s meči či šavlemi na Kaplicku a v přilehlém česko-rakouském příhraničí.
Na řadu přišli i Plavci. Folklorní soubor Libín-S Prachatice je již skoro dvacet let nositelem přeshraničního projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu. Není tedy divu, že Libín.S připravil taneční pásmo Plavci, které bylo na programu na dožínkové slavnosti pod vitějickým kostelem.

V roce 2010 si město Prachatice, ale také další města a obce na historické obchodní stezce zvané Zlatá, Pasov, Waldkirchen, Grainet i Volary připomínaly tisící výročí první zmínky. Soubor Libín-S Prachatice vytvořil taneční pásmo Soumaři, které vypráví nejen o těžké a nebezpečné práci soumarů, kteří putovali se solí Šumavou, ale i o veselejších jejich okamžicích.

Jeden tanec ze selského dvora už libíňáci předvedli, přišel na řadu další. Snad na každém z nich měli koně. Libín-S Prachatice si přivezl sebou koně svého, ten jejich umí ale také tancovat, občas provádět i všelijaké ty lumpárničky. Ve Vitějicích si ze všeho nejdřív šel ovšem trochu zašpásovat s místními ženskými. Až potom se zapojil do tance. Když měl chvilku pauzu, rozeběhl se k hospodě, před hospodou stála dětská elektrická čtyřkolka, kůň nevymyslel nic lepšího, než že se na ní sveze. Naštěstí mu nejspíš došlo, že by se se svými čtyřmi nohama na čtyřkolku nevešel.
Při Doudlebské polce si zatancovali nejen tanečnice a tanečníci ze souboru Libín-S, ale také diváci, či spíše divačky.

Přišel čas loučení. Vedoucí souboru Libín-S Prachatice Helena Svobodová v závěru poznamenala, že soubor vystupoval v mnoha zemích, v mnoha prostředích, ale s takovou krásnou kulisou jako je vitějovický kostel, kaple a obecní pec ještě ne Rozlučkovým tancem bylo jako vždy V Prachaticích.
Nositelem další zábavy je stala potom Jihočeská dechovka Netolička.
Dožínky a dožínkové pečení s vystoupení folklorního souboru Libín-S připravily vitějovický Sbor pro občanské záležitosti a Sbor dobrovolných hasičů.

Ing. Hynek Hladík
předseda Libín-S Prachatice, z.s. a
plavební ředitel
CZ-38301 Prachatice
+420 602272442
E-mail hladik.hynek@seznam.cz
www.schw-kan.com


 
Zveřejněno 03.09.2017 v 15:00 hodin
Copyright 1998-2018 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR