HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Neděle 04.06.2023
 

REGION ŠUMAVA
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

DVOŘÁK Antonín [ Osobnost ]

DVOŘÁK Antonín (* 8. 9. 1841 Nelahozeves, + 1. 5. 1904 Praha) - český skladatel

Antonín Dvořák pocházel z rodiny chudého řezníka. Tradice hovoří o tom, že se k hudbě dostával jen obtížně, otec z něj chtěl mít svého nástupce, a tak první základy získával jen skrovně od vesnických kantorů a varhaníků. Ve skutečnosti i jeho otec muzicíroval a o pravosti výučního listu "cechu řeznického" panují oprávněné pochyby. Skutečností zůstává, že teprve roku 1857 Dvořák odešel do Prahy na varhanickou školu. Probíjel se těžce; nejprve jako violista v soukromém orchestru, pak plných 11 let v orchestru Prozatímního divadla. Tři roky zastával místo varhaníka u sv. Vojtěcha.

Svá díla z těchto let většinou Dvořák sám spálil, nepovažoval je za dost kvalitní. Teprve když roku 1875 obdržel stipendium, zlepšily se jeho existenční podmínky a přinesly klid k práci. Dvořák začíná čerpat inspiraci z lidových vzorů - skládá Moravské dvojzpěvy a po nich Slovanské tance, které mu již přinášejí světové uznání. Na doporučení Johannese Brahmse se tisknou některé Dvořákovy práce ve známém německém hudebním vydavatelství Simrock, a jeho hudba tak začíná pronikat do světa.

Úspěchy kompoziční mají vliv i na jeho postavení. Roku 1890 je jmenován profesorem pražské konzervatoře a o dva roky později odjíždí jako ředitel konzervatoře do New Yorku. Velmi oblíbená byla Dvořákova hudba i v Anglii. Podnikl sem se svými skladbami osm zájezdů a některá z děl vznikala na přímou objednávku Londýna, Birminghamu a Leedsu. Patří mezi ně i jedinečná kantáta na latinský text Stabat mater či 8. symfonie s podtitulem Anglická.

Těžištěm Dvořákova díla jsou především právě jeho symfonie. Složil jich celkem devět a bezesporu nejznámější Z Nového světa vznikla za jeho pobytu v USA. Vynikal i v písňové tvorbě a složil jedenáct oper, z nichž některé (Jakobín, Čert a Káča, a především Rusalka) jsou dodnes trvale na repertoáru světových operních scén. Především na našich jevištích se ještě občas hrají i Tvrdé palice, Šelma sedlák, Dimitrij a Armida.

Jako hluboce nábožensky založený umělec zkomponoval řadu vynikajících a stále prováděných skladeb s duchovní tematikou: Te Deum, Requiem, oratorium Svatá Ludmila, Legendy a komorní cyklus deseti Biblických písní. Z dalších komorních děl nutno uvést smyčcové kvartety, zejména F-dur Americký a písňové cykly (Večerní písně, Cigánské melodie, Cypřiše).

Nepřekonatelný je však Dvořák-symfonik: Tři slovanské rapsódie, symfonické suity, variace a předehry (Můj domov, který hrával za německé okupace rozhlas jako náhražku národní hymny), a symfonické básně na témata Erbenovy Kytice: Zlatý kolovrat, Svatební košile, Vodník, Polednice, Holoubek. Světovou oblibu si získaly jeho tři instrumentální koncerty s doprovodem orchestru: klavírní, houslový, a zvláště violoncellový h-moll.

Stejně jako skladatel byl Dvořák ceněn jako dirigent. Po návratu z ciziny působil dále na pražské konzervatoři, od roku 1901 jako její ředitel.

Kromě vlastního geniálního díla zanechal Dvořák české hudbě i generaci skvělých žáků, mezi nimiž vynikli zejména jeho zeť J. Suk, dále V. Novák a O. Nedbal.

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 18.11.2004 v 14:33 hodin
Copyright 1998-2023 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR